Warning: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /usr/home/fundusz/domains/funduszpomocnadlon.pl/public_html/wp-content/themes/hestia/functions.php on line 73 Umowa dożywocia - plusy i minusy - renta dożywotnia za mieszkanie
tel. 504 911 100

Umowa dożywocia – plusy i minusy

Liczba zawieranych umów dożywocia co roku się zwiększa. Takie rozwiązanie jest coraz bardziej popularne wśród osób starszych, które mają problemy z utrzymaniem posiadanej nieruchomości. Co dokładnie kryje się pod terminem umowa dożywocia i czy takie rozwiązanie jest opłacalne?

Czym jest umowa dożywocia?

Umowa dożywocia jest zawierana w formie aktu notarialnego. Strona umowy (dożywotnik) przekazuje prawa do nieruchomości, a w zamian otrzymuje dożywotnią opiekę. Umowa dożywocia jest najczęściej zawierana między najbliższą rodziną i stanowi formę zabezpieczenia dla osoby starszej. Przepisana nieruchomość niekoniecznie musi być mieszkaniem, ale może występować też w formie:

  • gruntu
  • lokalu użytkowego
  • domu 

Umowy na rentę dożywotnią są też podpisywane z funduszami, które, w zamian za prawa do domu lub mieszkania, oferują tzw. rentę dożywotnią, czyli comiesięczne wsparcie finansowe. Senior, który zdecyduje się na taką opcję, jest objęty specjalną ochroną, dzięki czemu na pewno nie zostanie pozostawiony sam sobie i do śmierci będzie mógł zamieszkiwać swój lokal.

Korzyści wynikające z dożywotniej renty

Podpisując umowę z funduszem, dożywotnik może liczyć dodatkowo na bezpłatną:

  • pomoc medyczną
  • porady prawne
  • ubezpieczenie sprzętów znajdujących się w lokalu

W każdej umowie należy dokładnie zawrzeć co rozumie się pod pojęciem opieki i zaznaczyć czy obejmuje ona tylko wsparcie finansowe czy też pomoc fizyczną np. w opiece nad domem. Odpowiednio skonstruowana umowa gwarantuje rentę, która stanowi całkowity substytut opieki. Zdecydowanym atutem jest możliwość mieszkania w domu lub mieszkaniu. Zawierając umowę dożywocia, osoba starsza traci prawo do lokalu dopiero w chwili śmierci. Takie rozwiązanie zapewnia bezpieczeństwo obu stronom umowy.

Skąd wynika popularność umowy dożywocia?

Prawdopodobnie z tego, że nieruchomość jest często jedynym posiadanym dobrem materialnym, a jego sprzedaż nie jest taka prosta. Większość seniorów nie chce się wyprowadzać z lokum, w którym spędziło większość swojego życia, dlatego umowa dożywocia jest rozwiązaniem pośrednim, które pozwala na pozostanie w swoim domu, a jednocześnie zapewnia wsparcie finansowe. 

Czy umowa dożywocia to zawsze dobre rozwiązanie?

Umowa dożywocia nie jest dobrym pomysłem, jeżeli zostanie podpisana w tzw. szarej strefie, czyli w porozumieniu z osobą prywatną, która nie jest znana osobie starszej. Tego rodzaju umowa powinna zostać zawarta z bliską osobą lub instytucją, której ufamy (np. funduszem, którego legalną działalność można łatwo potwierdzić) oraz potwierdzona przez notariusza.

Kategorie: Blog

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *